Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Rzeszów

Dramatyczna sytuacja na południu Polski

9.06.2010, Pomoc powodzianom

- Ludzie dokarmiają króliki, które zostały na strychach ich domów. Niektórzy od dłuższego czasu mieszkają w foliowych szałasach. Do wielu miejsc można dotrzeć tylko tratwami – relacjonuje sytuację w Sandomierzu Krzysztof Szema, koordynator pomocy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) dla powodzian w tym mieście. Ostatnie obfite opady na południu Polski pogorszyły i tak już dramatyczną sytuację powodziową w województwach świętokrzyskim i podkarpackim.

Prawobrzeżna część Sandomierza stała się jednym wielkim jeziorem. – Osoby, które musiały opuścić swe domy, nie kąpały się od trzech tygodni. Oprócz tego, że nie mogą one wrócić do swych mieszkań, z powodu zalanych dróg i mostów, my bardzo często nie możemy dotrzeć do nich z pomocą – mówi Szema.

W piątek (4 czerwca) do lokalnego punktu pomocy powodzianom w Sandomierzu trafiło ok. 600 kg odzieży o wartości 12 000 zł. Pochodziła ona od ludzi dobrego serca z Lublina. Przekazana została przez Stanisławę Witowską, kierownika tamtejszej filii ChSCh przy wsparciu Zarządu ChSCh (ChSCh zapewniła transport). Wcześniej pomocy udzieliły także m.in. władze Szczyrku. Wolontariusze ChSCh z darów otrzymanych z tego miasta sporządzili paczki dla trzydziestu rodzin.

- W każdej paczce znajdują się ręczniki, kołdry, koce, a także trochę środków czystości i żywność. Mamy także sporo odzieży, ale będziemy ją przekazywać powodzianom dopiero po opadnięciu wody. Ludzie mieszkają w szkołach, internatach i innych miejscach. Bardzo często nie mają gdzie przechowywać naszych darów – wyjaśnia koordynator ChSCh.

Dary dla powodzian przekazywane są m.in. w okolicach wału przeciwpowodziowego, na moście w Zalesiu Gorzyckim. Ludzie koczują często w spartańskich warunkach. Mają prowizoryczne, foliowe domy. Bardzo często nie chcą opuszczać okolicy swoich mieszkań – w obawie przed kradzieżami.

Z wysokości wałów dostrzec można pływające w wodzie lodówki, pralki, a także… ciężarówki.

Sandomierz to bodaj najbardziej doświadczone przez powódź miasto w Polsce. Nie bądź obojętny na tragedię jego mieszkańców. Jeszcze dziś zasil konto zbiórki publicznej na rzecz powodzian:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
47 1500 1126 1211 2010 1571 0000
z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”
 
Dla przelewów zagranicznych kod SWIFT: KRDBPLPW oraz kod IBAN przed numerem rachunku: PL

Jeśli chcesz, by twoje pieniądze zostały przeznaczone na pomoc dla mieszkańców Sandomierza wpisz także nazwę miasta.        

 

                                                                                            Serwis Informacyjny ChSCh (aw)

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

12 944 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Podkarpacki
Filia Rzeszów
ul. Twardowskiego 3a
35-302 Rzeszów

Nr konta bankowego:
41 2030 0045 1110 0000 0277 3470

Kierownik: Dariusz Kowalski
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 535 514 555

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie podkarpackim:

AVIDAL
Tel. kom.: 729 125 471


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij